11. 12. 2023.

Dani HR muzeja; ICOM HR nagrade

Poštovani,

u petak, 8. prosinca 2024. godine u prostoru Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, u okviru manifestacije “Dani hrvatskih muzeja” održana je svečana dodjela Godišnjih nagrada ICOM Hrvatska kojom se potiče izvrsnost i konkurentnost hrvatskih muzejskih projekata.

U okviru svečanog otvaranja manifestacije, okupljenima se u ime Ministarstva kulture i medija obratila mr. sc. Anuška Deranja Crnokić, ravnateljica Uprave za arhive, knjižnice i muzeje Ministarstva kulture i medija RH, pri čemu je naglasila dobro promišljen odabir kategorija po kojima se muzejski projekti nagrađuju, čime se potiče razvoj muzejske struke i djelatnosti u Hrvatskoj u skladu sa svjetskim suvremenim muzejskim praksama. U ime Primorsko-goranske županije, muzejskoj javnosti se obratila mr. sc. Sonja Šišić, pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu, koja je istaknula da je veseli da se prva dodjela Godišnjih nagrada ICOM Hrvatska odvija upravo u Primorsko-goranskoj županiji, u kojoj djeluju i Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka i Prirodoslovni muzej Rijeka, kojima Županija kao osnivač uvijek nastoji pružiti podršku u brojnim izvrsnim projektima koje ove ustanove provode. U ime domaćina, Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, okupljene je pozdravila ravnateljica Tamara Mataija. Manifestaciju i svečanu dodjelu Godišnjih nagrada vodila je dr. sc. Željka Modrić Surina, predsjednica ICOM Hrvatska i ravnateljica Prirodoslovnog muzeja Rijeka.

U kategoriji Međunarodna suradnja, godišnju je nagradu osvojio projekt Buna/Upor/Revolt 1573-2023, koji su provodili Muzej Brdovec, Muzeji Hrvatskog zagorja – Muzej seljačkih buna, Muzej grada Zagreba iz Hrvatske te Mestni muzej Krško, Posavski muzej Brežice i Galerija Božidar Jakac iz Slovenije.

U kategoriji Međusektorska suradnja, godišnja je nagrada dodijeljena projektu Remek-Tijelo kojeg su proveli Etnografski muzej Zagreb, Institut za etnologiju i folkoristiku te Dnevna bolnica za poremećaje hranjenja Klinike za psihijatriju “Sveti Ivan”. Posebna su priznanja u ovoj kategoriji dodijeljena projektu Zagrebački kvartovi, kojeg je Muzej grada Zagreba proveo s brojnim suradnicima s područja grada Zagreb te projektu Francuske veze – Les liaisons françaises, koje je Francuska alijansa Zagreb provela u suradnji s Gradskim muzejem Sisak, Foto-klubom “Siscia obscura”, Muzejem Ivanić-grada, Hrvatskim športskim muzejem, Pučkim otvorenim učilištem Vrbovec, Arheološkim muzejem u Zagrebu te Muzejskim dokumentacijskim centrom.

U kategoriji Tema međunarodnog dana muzeja, godišnja nagrada je dodijeljena Performativno-instalacijskom radu Sun Worker Hrvatskog muzeja naivne umjetnosti, a posebno priznanje je dodijeljeno projektu Priroda i tehnika Muzeju Slavonije Osijek.

Projekt Priroda i tehnika Muzeja Slavonije Osijek osvojio je i posebno priznanje u kategoriji Inovativne/održive muzejske prakse, u kojoj je Godišnja nagrada dodijeljena projektu Stalni postav kao poticaj za taktilno-kinestetičke radionice s pripadajućom izložbom “Rak i mir”.

Nagrade i priznanja su predstavnicima muzeja uručili mr. sc. Anuška Deranja Crnokić u ime Ministarstva kulture i medija, mr. sc. Sonja Šišić u ime Primorsko-goranske županije, Darko Komšo u ime Hrvatskog muzejskog vijeća te Tamara Mataija u ime muzeja domaćina.

ICOM, International Council of Museums, je organizacija  muzejskih stručnjaka osnovana 1946. na međunarodnom nivou, koja djeluje pri UN-u, sa savjetodavnim statusom pri Gospodarskom i socijalnom vijeću Ujedinjenih naroda (UNESCO-u). ICOM danas čini mreža od 45.000 članova, muzejskih stručnjaka iz 136 zemalja i teritorija, koji predstavljaju globalnu muzejsku zajednicu sa 119 nacionalnih odbora i 30 međunarodnih odbora posvećenih raznim muzejskim specijalnostima. Jedan od nacionalnih odbora je i ICOM Hrvatska, čije sjedište je u Rijeci, na adresi Prirodoslovnog muzeja Rijeka, a koji okuplja hrvatske muzejske stručnjake i same muzeje.

priopćenje pripremila dr.sc. Željka Modrić Surina